FR EN

TOYCO Nedir?

TOYCO – Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın tarafından yürütülen, dünyadaki çocuk ve oyuncak müzelerini biraraya getirmeyi hedefleyen bir oluşumdur.

Çocuk, oyun ve oyuncak konulu müzeler uygarlık tarihinin yeni oluşumlarıdır. İnsanlık bu duyarlığı yakın tarihte yakalamış ve dünyanın gelişime yön veren en önemli unsurun çocukların hayalleri ve oyunları olduğu gerçeğini kavramıştır. Böylelikle, bu düşüncenin belleğini oluşturan, araştırmacılara, bilim insanlarına ve eğitimcilere çalışma olanakları sunan, ziyaretçilerin ise gezdikleri en neşeli mekanlar olan oyuncak müzeleri ve çocuk müzeleri doğmuştur.

TOYCO’nun temel ilkesi oyuncak ve çocuk müzelerinin çalışmalarını biraraya getirmek,müzelerin bünyelerinde topladığı, uygarlığın şekillenmesindeki en büyük etken olan, ’hayal’ denilen o büyük gücün yeni düşünceler üretmesi ve insanlık adına daha doğru bir şekilde kullanılmasına katkı sağlamaktır. Bu müzelerin arasında kurulacak güçlü bağ deneyimlerin, bilgi birikimlerinin paylaşılmasını sağlayacak ve ortak projeler üretmelerine olanak tanıyacaktır.

İlk buluşması 2012-Kasım ayında İstanbul’da gerçekleştirilen TOYCO toplantıları önümüzdeki dönemlerde yeni müzeleri de arasına alarak büyümeyi hedeflemektedir.